Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Tel.: 505978923

Email.: biuro@f3dfilament.com

Do darmowej dostawy: 100,00 zł

do kasy suma: 0,00 zł
HIPS to tylko materiał podporowy, ale czy na pewno?
HIPS to tylko materiał podporowy, ale czy na pewno?

Druk modeli trójwymiarowych jest realizowany warstwa po warstwie, stąd poszczególne elementy muszą być planowane tak, by ich części nie zaczynały się na pewnej wysokości ponad powierzchnią stołu. Takie przygotowanie z podziałem na części nie zawsze będzie jednak możliwe, stąd powszechne jest dodawanie do opracowywanych detali specjalnych podpór. W tym celu można korzystać z różnych materiałów, lecz szczególnym powodzeniem cieszy się HIPS filament. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny sposób, w jaki można go wykorzystać. Przyjrzyjmy się temu materiałowi nieco bliżej.

Czym jest HIPS?

Materiał określany skrótem HIPS (High Impact Polystyrene) to polistyren wysoko udarowy. Jest on otrzymywany dzięki polimeryzacji drobnych cząsteczek polibutadienu. Ma on nieco mniejszą stabilność temperaturową niż polistyren, choć jest odporny na działanie ciepła. Charakteryzuje się nieco niższą, lecz wciąż wysoką sztywnością. Wyróżnia się też odpornością na nagłe obciążenia mechaniczne, przejawiającą się znikomą skłonnością do pękania. Pod względem wrażliwości na działanie wilgoci jest zbliżony do popularnego ABS. Umiarkowana jest też jego kurczliwość.

Czy HIPS nadaje się także do wydruków?

Ze względu na dobre właściwości HIPS będzie on znakomicie sprawdzał się nie tylko jako materiał do przygotowywania suportów do innych elementów, ale również jako główne tworzywo wydruków. Jego popularność przy druku podpór wynika po części z możliwości rozpuszczania HIPS w limonenie, co ułatwia opracowywanie wydruków o złożonej geometrii. Używany samodzielnie nadaje się m.in. do drukowania obudów, prototypów części mechanicznych i modeli z dużymi płaskimi powierzchniami. Warto też pamiętać, że modele z HIPS można poddawać obróbce skrawaniem. Ma też dopuszczenie do kontaktu z żywnością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl